Advent v 5.A

Naše bruslení

Letos jsme bruslili jen třikrát. Chodili jsme na zimní stadion o tělesné výchově v prosinci. Poslední hodinu jsme změřili své síly v rychlobruslení. Třídní závod v kategorii dívek vyhrála Natálka Kutílková, na druhém místě se umístila Jana Nezbedová, třetí skončila Tereza Hospodková. Z kluků se na prvním místě umístil Lukáš Urban, následoval Sam Votruba a Petr Martinec. Ve zdokonalování bruslařské techniky budeme muset pokračovat na veřejném bruslení.

Vánoční jarmark

Vánoční jarmark je akce, kterou pořádá naše škola, každé dva roky.

Třídy si připravují výrobky, které potom prodávají. Naše třída si připravila, keramické zvonky a svícny, svícny z chvojí, skřítky, šité ozdoby a štěstíčka.

Na výrobě se zúčastnila celá třída, někdo nakoupil, někdo vyráběl a jiní zase zdobili.

V den jarmarku na připravený stánek jsme nanosili naše výrobky a čekali jsme na zákazníky. V prodeji jsme se střídali. Prodali jsme převážně všechno.

Za výdělek pojedeme s paní učitelkou do kina a nějakou částku věnujeme našemu bývalému žákovi Pavlu Boškovi. Podle mě se akce vydařila.

Jana Nezbedová5.A

 

Na začátku listopadu jsme se začali připravovat na vánoční jarmark. Připravovali jsme si třeba šité ozdoby, keramické zvony a svícny a krásné skřítky.

Když jsme prodávali, vyvolávali jsme naše výrobky a díky tomu jsme skoro všechno prodali.

Zjistili jsme, jaké to je dlouho prodávat venku ve velké zimě. Prodávání se mi moc líbilo. Za prodané výrobky jsme utržili asi 6000 Kč.

Další den jsme šli do České spořitelny v Benátkách nad Jizerou, která pro nás připravila soutěž v kreslení. Naše skupinka kreslila Mikuláše, anděla a čerta. Nevyhráli jsme, ale to nám nevadilo, protože i tak se nám to líbilo.

Markéta Bendlová

 

Návštěva v knihovně

Jak hořelo Národní divadlo

Národní divadlo hořelo 12. srpna 1881.

Požár vznikl při montování bleskosvodu od rozžhavených uhlíků.

Požár spatřil jako první sochař Schnirch, který to hned ohlásil hasičům. Jenže hasiči stříkali pár minut a voda došla, nešla spustit protipožární opona, protože byla přivázána řetězy. Další hasiči přijeli pozdě a byli málo vyzbrojení.

O půl osmé lidé slyšeli dvě velké rány, jedna byla pád železné protipožární opony a druhá rána byl velký lustr, který spadl kvůli tomu, že se prohnula železná konstrukce střechy. A to lidé už věděli, že divadlo nezachrání.

Daniel Staško

 

Národní divadlo shořelo 12. srpna 1881.

Požár vznikl při instalaci bleskosvodu.

Zpozoroval ho sochař, který dělal sochy na střechu divadla a zavolal hasičský sbor.

Při hašení došla voda, hasiči nedostali správné informace a přijeli málo připravení, ještě k tomu nešla spustit protipožární železná opona.

Když se prohnula železná konstrukce střechy, spadl lustr a protipožární opona se utrhla, všichni věděli, že se Národní divadlo nezachrání. (Ester Maršálková)

 

O tom všem jsme se dočetli v naší čítance, učili ve vlastivědě a povídali si v městské knihovně. Děkujeme paní vedoucí knihovny Čákorové za poučnou a poutavou prezentaci. Těšíme se na další zajímavé povídání. Protože čteme knížku Bylo nás pět, domluvili jsme si, že příště to bude spisovatel Karel Poláček.

třída 5.A

 

Návštěva České spořitelny

Ve čtvrtek 5. prosince nás z České spořitelny v Benátkách nad Jizerou pozvali na Mikulášskou nadílku. Nejprve jsme jim předali přání, jmelí, keramický a přírodní svícen. Poté následovala soutěž ve skupinách. Soutěžilo se v kreslení vánočního obrazu. My jsme soutěž nevyhráli, ale to nevadí. Nakonec jsme všichni dostali nadílku. České spořitelně děkujeme za pozvání. Moc se nám to líbilo.

Tereza Hospodková 5.A

 

Ve čtvrtek 5. 12. 2019 jsme byli pozváni do České spořitelny v Benátkách nad Jizerou, kde pro nás měli připravenou soutěž v kreslení ve skupinách. Naše skupina vyhrála, protože jsme měli nejlepší obrázek. Potom jsme od spořitelny dostali mikulášskou nadílku. Pak jsme šli bruslit. Hodně se mi to líbilo.

Tomáš Ptáček

 

 

Ukázka z fotogalerie
Kontakt

ZŠ Benátky nad Jizerou
Pražská 135, 294 71 Benátky nad Jiz.

Tel: 326 362 196
Podatelna:
prazska@zsbenatky.cz
Dat. schránka:
wyma8y

IČO:
70997519

Projekty

Podpora výuky plavání na základních školách 2017 / 2018