Besedárium – projektový den

Besedárium – náš projektový den

Paní Veronika Krištofová k nám přivezla bezva deskovou hru. Deskovka nám umožnila prožít prostřednictvím rodiny Machaninových, do postav jednotlivých členů rodiny jsme se pokoušeli vžít, čtyřicet let historie našeho státu. Hra i příběh celé rodiny začínají po druhé světové válce a končí „sametovou revolucí“, tedy od totality k demokracii.

Kdo jsou Machaninovi?

Machaninovi jsou pětičlenná vymyšlená rodina, kde je matka Hedva, otec Josef, mladší syn Vasil, starší syn Adolf a dcera Margaret.(Ester Maršálková) Machaninovi měli dva kluky a jednu holku.(Petr Martinec)Je to rodina, která si toho hodně prožila.(TomášJanák)

Jaká byla moje postava a role v rodině a hře (jak jsem ji prožíval/a):

Mojí postavou byl otec Josef, který pracuje jako úředník.(Lukáš Michl)Já jsem byl Josef. Byl jsem táta. Můj nejtěžší úkol byl proslov na sváteční večeři (Lukáš Mizera) OTEC JOSEF BYL POZVÁN NA SLAVNOSTNÍ VEČEŘI, KDE MĚL PRONÉST OSLAVNOU ŘEČ, A OCENIT ALESPOŇ TŘI PŘEDNOSTI MUŽE Z FOTOGRAFIE, KTERÝM BYL J. V. STALIN.

Má postava v rodině byla matka Hedva, která pracovala jako učitelka ve škole.(Ema Chupíková) Narodila jsem se v roce 1928, postava kterou jsem hrála, se jmenovala Hedva a byla matkou. Nejtěžší úkol pro mou postavu bylo přijmout nabízené rámě otce Josefa a jít s ním k volbám. A pak opravovat sešit se slohovou prací.J(Linda Smrčková)VE SLOHOVÉ PRÁCI PSALA ŽÁKYNĚ DOPIS MAMINCE S PŘÁNÍM K MDŽ. ŽILA S MAMINKOU SAMA, PROTOŽE TATÍNEK BYL Z POLITICKÝCH DŮVODŮ VE VĚZENÍ. Moje postava byla Hedva. Bylo to hodně náročné hrát za holku a jít s Danem za ruku, protože jsem kluk.(Petr Laskoš) VE SKUPINĚ BYLI JEN KLUCI

Já jsem si prožil roli Adolfa Machanina. Nejzábavnější bylo vymýšlení reklamy na hračky pro firmu Igra.(Tomáš Janák) ADOLF PRACOVAL V TOVÁTNĚ NA HRAČ´KY. Adolf byl nejstarší syn v rodině, narodil se v roce 1949.(Tomáš Michl)

Já jsem byla dcera Margaret. Narodila jsem se roku 1950. Tahle role se mi moc líbila. Nejvíc mě bavila Spartakiáda. Vytvořili jsme sestavu na píseň Poupata.(Markéta Bendlová)Postava Margaret mě bavila, protože šla do kina a já ji musela obléknout do dobových šatů.(Natálie Kutílková) Pro mne bylo nejtěžší jít v roli Margaret a zamrkat na Adolfa (Tomáše Janáka), aby se do mne zamiloval, a abych tak získala od jeho rodiny 3 totáčeJ herní žetony.(Ester Maršálková)

Moje postava byl Vasil, narodil se v roce 1955 a hrál se mi dobře.(Max Pavelka)VASIL BYL NEJMLADŠÍM SYNEM V RODINĚ MACHANINOVÝCH A FANOUŠKEM ROCKOVÉ KAPELY PLASTIC PEOPLE.

Pro mou rodinu Machaninových nejtěžší nebo nejzábavnější úkol:

V mé rodině Machaninových bylo nejtěžším úkolem se rozhodnout koho volit v poválečných volbách. Někdo chtěl volit KSČ, někdo Lidovou stranu.(Tomáš Ptáček)

Nejtěžší úkol pro naši rodinu bylo vybrat z fotek ty, na kterých byl československý pavilon na výstavě Expo 1958 v Bruselu.(Markéta Bendlová)A najít na mapě Atomium.(Róza Jandová)

Pro nás bylo nejzábavnější hlasování o tom, jestli naše rodina budou rebelové nebo slušňáci.(Max Pavelka)SLUŠŇÁCI NACVIČOVALI SPARTAKIÁDU, REBELOVÉ PŘIPRAVOVALI VYSTOUPENÍ NA ROCKOVÝ KONCERT. Nejvíce nás bavilo být za rebely a zpívat Ranní ptáče… ROCKOVÁ ÚPRAVA PÍSNĚ VE VLASTNÍ CHOREOGRAFII.(Jakub Pokorný, Gabrielle Thompson)

Naše rodiny bavilo vytváření živých obrazů.(Tereza Hospodková, Martin Janžo)

Jak se mi žilo, pracovalo v mé rodině (skupině):

V naší rodině neboli skupině se nám pracovalo velmi dobře, protože jsme se mezi sebou shodli a dokázali jsme pracovat tiše. Měli jsme nejvíc totáčů, takže jsme vyhráli.(Ester Maršálková)

V naší rodině nebyly žádné hádky ani rvačky, ale byla to legrace, protože jsme stejně staří a najednou někdo byl rodič a někdo dítě.(Jana Nezbedová)

Mně se v naší rodině pracovalo dobře, protože jsme se nehádali a pokaždé jsme se dohodli.(Lukáš Urban)

V naší rodině byly hádky.(Tomáš Michl)

U nás se pracovalo dobře, ale někdy jsme se prostě nedohodli, jinak to bylo super.(Linda Smrčková)

Co jsem se dozvěděl/a , naučil/a nového a budu si to pamatovat:

Stalin byl diktátor v Sovětském svazu, za vlády nechal popravit mnoho lidí.(Matouš Hráský)

Budu si pamatovat, že v poválečných volbách vyhráli komunisti a nastal čas totality.(Jakub Hašl)

Lidé v poválečných volbách volili komunisty, protože jim nabízeli domy a ochranu. Lidé si mysleli, že to bude dobrá strana. Ale potom jim zakázali cestovat, lidé nemohli říkat, co chtěli. V padesátých letech popravovali lidi ve vězení.(Tomáš Ptáček)

Někteří lidé emigrovali do ciziny.(Jana Nezbedová)

Dozvěděl jsem se, že po válce u nás začal vládnout komunismus.(Dan Staško) Lidé si nemohli vybrat způsob života.(Ema Chupíková)

Dozvěděla jsem se, že padesátá léta byla velmi krutá. A taky byl zakázaný skaut, místo toho měli pionýry. Zkoušela jsem skládat pionýrský slib a vázat pionýrský šátek do jedničky.(Ester Maršálková)

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

A já jsem dostala přidělenou roli domovnice. Špehovala jsem a odposlouchávala rodinky, rozdávala nebo odebírala totáče dle svého uvážení i nálady. Nebyla to jednoduchá úloha.

Rodinky se snažily. Překvapovaly svými nápady, pohotovostí i vtipem. Všichni jsme se bezva pobavili a pomocí prožitku snad i něco naučili.

Jana Mlčochová tř. uč. + žáci 5.A