Loučí se 9. A i 9. B…

Končí další školní rok, odcházejí noví absolventi základní školy. Prožívali stejné situace, učili se to samé jako jejich předchůdci? Naši letošní deváťáci napsali dopis žákovi z dob Rakouska-Uherska. Nastínili mu, jak to dnes ve škole funguje, jak se k sobě chovají žáci a učitelé a které předměty mají. Tady jsou dva z dopisů:

Ahoj kamaráde!

Jak ses měl? Co škola? U nás to začíná být celkem zajímavé. Z důvodu jednoho neduhu, co se mezi námi už nějakou tu dobu pohybuje, jsme valnou většinu školního roku doma. Zrovna jsme se ale zase na chvíli vrátili do školy. V podstatě nikdo neví, co čekat. Skoro každý z nás se doma skoro neučil (tedy pokud nepočítám přijímačky). Takže se není čemu divit, když nevíme, o čem učitel mluví. Abych to trošku upřesnila, tak se učíme doma u počítače. To je taková ta krabice, která Ti pomůže skoro se vším. Jenže tu už ty asi nezažiješ.

Vezmi si takový dějepis. V učebnici máme třeba o padesát stránek více a nikoho nebaví se učit tolik letopočtů. Dějepis není jediným rozšířeným předmětem. Nejsem si úplně jistá, kolik toho v každém předmětu probíráte. Jistá jsem si ale tím, že my toho máme více.

Naše vztahy s učiteli jsou oproti vašim jednoznačně lepší. Dávání pohlavků a přetahování rákoskou patří mezi tělesné tresty, které jsou v dnešní době zakázané.

Nevzpomínám si, jak to bylo u vás, ale v dnešní době už se rozhodně všechno nazpaměť neučíme. Ve většině předmětů se nám učitelé snaží vysvětlit látku na každodenních situacích a všechno nám ukázat v praxi. Prostě celkově nám to usnadnit, abychom to celé neuměli jen odříkat a vůbec tomu nerozuměli.

O vztazích mezi žáky se v učebnicích nepíše, tudíž nedokážu posoudit, jak moc se od sebe liší. Sama za sebe bych řekla, že spolu všichni nějak vycházíme.

Doufám, že jsem Ti nezkazila pohled na budoucnost, a srdečně Tě zdravím.

Kristýna Nováková, 9. B

 

Zdravím tě, Hansi.

Mé jméno zní Matěj a díky mezičasoprostorovým schopnostem České pošty Ti můžu napsat dopis i z roku 2021, pro vás tak vzdáleného. Jaký rok že je u vás? 1912, 1913? I my pořád chodíme do školy a pořád nás to nebaví. Věřil bys tomu?

Máme toho docela dosti společného. Ve dnešních školách to chodí tak, že jeden týden chodíme do školy, kde se obdobně jako vy učíme počítání, bezchybnému psaní, historii, geologii a všem takovýmto předmětům. Mimochodem před nějakou dobou jsme probírali 1. sv. válku, a jejda, ty o tom vlastně asi nevíš, co? Zbytečně odbočuju. V tomto týdnu jsme také nuceni nosit respirátory, to jsou v podstatě takové malé plynové masky. Nosíme je kvůli celosvětové pandemii, jako byla španělská chřipka, počkat, o tom vlastně taky nic nevíš. Asi bych si měl dávat pozor na propisku.

Mezi mé oblíbené předměty patří chemie, historie a fyzika, naopak nemám rád matematiku a zeměpis. Po jednom týdnu ve škole se vystřídáme a učíme se z domova, sedíme u počítače, což je taková magická krabička, které se bohužel asi nedožiješ. V takovém týdnu, jenž posledně trval asi 5 měsíců, máme volnější a lehčí podmínky, což je fajn.

S pánem Bohem, Matěj Novák 2021

 

A ještě jeden vzkaz, tentokrát nikoli našim předkům, ale budoucím deváťákům. Autorkou je jedna z letošních nejúspěšnějších absolventek, Anička Vitoušková z 9. B. Anička zvítězila v okresním kole Olympiády v českém jazyce. Svým prvenstvím si zajistila účast v kole krajském, kde si zdárně poradila s konkurencí a obsadila 22. příčku.

Milí budoucí deváťáci,

ráda bych Vám vzkázala pár věcí, o kterých si myslím, že je dobré strčit je do hlavy, nebo kamkoliv jen chcete, než přelezete o ročník výš.

Devátá třída není žádná procházka růžovým sadem. Musíte stíhat učivo na základní škole, a během toho se připravovat na přijímací řízení na střední. Nedovolte, aby Vám učivo uniklo, jistě jej budete časem potřebovat.

Užívejte si spolužáků, pokud možno, po celou dobu. Čeká Vás poslední společný rok, poté se může stát, že se jen tak neuvidíte. Plánujte společné akce, jezděte kamkoliv s prvňáčky, oni budou velmi rádi, že mohou být se svými „velkými“ kamarády. Nepodceňte chystání Vašeho „rozloučení“. Je to poměrně složitý proces, čím dřív s tím začnete, tím to půjde klidněji. Na druhou stranu, nestresujte se tím. Když to nepůjde, nechte tomu volnější průběh.

Střední školu zvolte pečlivě, přeci jen půjde o Vaši budoucnost. Nezanedbejte přípravu. Testy jsou náročné a zájem o školy velký. Hledejte školu, jež Vás vyloženě nadchne, i kdyby tam nešel nikdo z Vašich přátel. Když budete mít jakýkoliv problém, nebojte se zajít za učiteli, vše se dá snadno vyřešit.

Stát se deváťákem je skvělá věc, ale nebuďte lajdáci. Jedna moje rada do tohoto roku: Dělejte, co můžete, ale nepřepínejte se. Výsledek by poté nestál za to. Učte se, ale neseďte za knihami věčně. Pracujte na sobě, ale nerozebírejte se na jednotlivé součástky, nejste roboti. Dejte si, alespoň pro tuto dobu, pokoj od věcí, co nejsou tolik podstatné.

Držím Vám palce a doufám, že budete originální „vycházející liga“. Stejně jako ti před Vámi.

Anna Vitoušková, 9. B

 

Zápis do 1. ročníků
Ukázka z fotogalerie
Kontakt

ZŠ Benátky nad Jizerou
Pražská 135, 294 71 Benátky nad Jiz.

Tel: 326 362 196
Podatelna:
prazska@zsbenatky.cz
Dat. schránka:
wyma8y

IČO:
70997519

 

Projekty

Podpora výuky plavání na základních školách 2017 / 2018